Emlak Sektöründe 3D Baskı Teknolojisinin Önemi
4
Ağu

Emlak Sektöründe 3D Baskı Teknolojisinin Önemi

3D baskı teknolojisi ile birlikte her sektörde etkisi hızla artmaya başladı. İnsan uzuvları üretmekten imalat sektöründe hızlı malzeme üretmeye kadar bir çok alanda kullanılmaya başlandı. İş dünyasında en köklü alanlardan biri olan emlak sektörünün de bu teknolojik gelişmeden etkilenmesi kaçınılmaz bir durumdu.

Moskova’ ya yakın bir şehirde yeni bir ev yapıldı, bu ev standart yapım şekillerinden farklıydı. Önceleri çeşitli ülkelerde bu teknoloji kullanarak bina yapıldığı biliniyordu, ancak bu proje, ticari amaçlı bir bina değil aksine bir konut projesiydi ve bu anlamda ilk olma özelliği üzerindeydi.

Apis Cor tarafından tasarlanan 3D baskılı konutun en dikkat çekici özelliği inşaatın 24 saatten daha kısa sürmesi ve maliyetinin 10 bin doların altında tutmasıydı. Bir 3D yazıcı, konutun beton duvarlarını ve bölmelerini yaptıktan sonra bina dışına aktarıldı. Çatısı, kapıları, pencereleri ve iç mekânı yapılmak üzere diğer görevliler işe başladı. Böylece hızlı, verimli ve güvenilir bir inşaat projesi 18-19 saatten önce tamamlanmış oldu.

Emlakçılar, ilerleyen yıllarda hazır evleri satmak yerine kendileri yatırım alanları belirleyip bir gün içerisinde büyük bir inşaatı bitirip satışını yapabilirler mi?

Bölgedeki yatırım yapılacak en iyi arsaları bulabilecek olan emlak danışmanları, artık inşaat firmalarının da 3D yazıcıları kullanmaya başlayacağı günlerde kendi planladıkları evleri üreterek pazarlayabilecekler. Bu durumda rekabet ortamının daha da artacağı günleri görebiliriz.
Elbette ki 3D yazıcıların maliyeti günümüz saatleri içinde inanılmaz boyutlarda, ancak her teknoloji gibi 3D teknolojisinde kullanılan araçlar da zaman içerisinde ekonomik hale gelecek ve insanların kullanımı artacaktır.